Slide background

16 października mija 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

„Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża
Otworzył tron (...)
Juliusz Słowacki, 1848

Slide background

im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi

nr 15 w Krakowie

"Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zrozumiem." Konfucjusz (551-479 p.n.e.)

Slide background
Slide background

Spotkanie z Nauczycielami!

Szanowni Rodzice!

W dniu 12 grudnia (środa) o godz. 18.00 odbędą się konsultacje z Nauczycielami.

Podczas konsultacji można dodatkowo posmakować kiermaszowe ciasto, ciasteczka upieczone przez uczniów, kawę i herbatę.

Zapraszamy również do udziału w Kiermaszu Ozdób Bożonarodzeniowych.

Dyrektor i Grono Pedagogiczne

kiermasz świąteczny sp15

Zdobywam zawód!!!

Zdjęcie ilustracyjneW uporządkowanej formie, w zakładce doradztwo zawodowe przedstawiamy aktualne informacje o ofercie szkół dla absolwentów gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną. Są tam adresy szkół, strony internetowe i informacje o oferowanych zawodach/przysposobieniu do pracy, terapii, zajęciach dodatkowych itp.
Byłoby świetnie, gdyby każdy z uczniów znalazł czas i wspólnie z rodzicami zapoznał się z zebraną ofertą.

Zdjęcia pochodzą z Pixabay.

Marta Jenner - doradca zawodowy w SP15

Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami

warsztaty bożonarodzeniowe 1b    Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia zagościł już w klasie 1b. W dniu 6 grudnia zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Celem warsztatów było wykonanie ozdób na Kiermasz Świąteczny.

   Rodzice pierwszoklasistów odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniały się w prawdziwych artystów. Wszyscy z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali i jednocześnie świetnie się bawili.

   Serdecznie dziękuję rodzicom za przybycie. Bardzo mi miło, że zechcieli Państwo spędzić z nami przedświąteczny czas. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły poczuć już teraz atmosferę świąt.

   Świąteczny Kiermasz trwać będzie od środy 12 grudnia. Podczas jego trwania będzie można zakupić ozdoby wykonane przez dzieci i ich rodziców.

    W imieniu klasy 1b i wszystkich uczniów serdecznie zapraszam na Kiermasz!                                                                                          

Ilona Siwek

MIKOŁAJKI

RAZEM

Zgodnie z tradycją 6 grudnia przybył do naszej szkoły długo wyczekiwany Święty Mikołaj wraz z pomocnikami.
Nasz szanowny gość chodził od klasy do klasy i głośnym okrzykiem „ho, ho, ho!” witał wszystkich, rozdawał prezenty i częstował cukierkami – oczywiście grzecznych i uśmiechniętych uczniów oraz nauczycieli. Dzieci z młodszych klas śmiało podchodziły do Mikołaja i odpowiadały na pytania gościa, przytulając się do jego białej brody.
Dzięki tej wizycie promienny uśmiech zagościł na twarzach uczniów i nauczycieli. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przybycie Mikołaja.

Galeria Mikołajowa!

                                                                                                                                         Lidia Czerwińska

Biały Kieł, czyli niezwykły pies, który stał się legendą

Biały Kieł  

   W ramach trwającej ponad rok współpracy naszej szkoły ze studyjnym kinem Mikro filmy w tym semestrze obejrzeli już gimnazjaliści i uczniowie klasy IV.

   Teraz przyszedł czas na naszych najmłodszych kinomanów. W dniu 4 grudnia klasy 1a, 1b oraz 2a miały okazję zobaczyć film „Biały Kieł” w reżyserii A. Espigares’a, wyprodukowany w 2018 roku przez Francję, Luksemburg i USA. Ta animowana produkcja jest najnowszą adaptacją bestsellerowej powieści Jacka Londona opowiadającej historię niezwykłego wilka – psa żyjącego wśród dzikiej natury Alaski i północnej Kanady.

   Film wszystkim bardzo się podobał, a poruszające losy Białego Kła stały się inspiracją do przemyśleń o relacjach i sile przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem.

   Dwa dni później dzieci z klas 1a i 1b wykonały podczas zajęć świetlicowych piękne plakaty nawiązujące do filmu.

 

                          Joanna Wiecheć

 

 

 

 

Frisowa Sp15

 fris

Czym są style myślenia FRIS® i jak dzięki nim budować zespoły?

Trzygodzinne, energetyczne szkolenie dla nauczycieli SP15 poprowadził Kamil Brzózka - trener, coach kariery i rozwoju, certyfikowany trener FRIS – Style Myślenia®.

Są wśród nas wizjonerzy, partnerzy, badacze i zawodnicy. Każdy z nas jest inny i każdy z nas jest wyjątkowy. Celem szkolenia było rozpoznanie naszych stylów myślenia i odnalezienie skutecznej drogi do porozumienia się z osobą o całkiem innym modelu rozwiązywania problemu.

Poznając siebie  - odkrywamy innych, a to dopiero początek naszej przygody z FRIS-em. Teraz praca w zespołach i dalsze poznawanie siebie nawzajem. Potem już może być tylko ciekawiej. Kolejne warsztaty już za dwa miesiące. Tym razem będziemy w naszych uczniach poszukiwać partnerów, wizjonerów, badaczy i zawodników. Kiedy poznamy ich style myślenia, odkryjemy drogę do współdziałania.

A Ty jaki masz styl myślenia: wizjoner, badacz, partner czy zawodnik?

Dyrektor Szkoły: Michał Stolarek

 

 

Każdy inny, wszyscy równi

   Międzynarodowy Dzień Osób NiepełnosprawnychW poniedziałek 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Celem obchodów jest uwrażliwienie nas na prawa osób niepełnosprawnych, upowszechnianie otwartości i szacunku dla inności, a także wskazanie na korzyści płynące z udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Niezmiernie ważne są działania na rzecz wyrównywania szans i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu tych osób. Bardzo często nasze słowa i czyny wpływają na postrzeganie siebie i świata przez osoby z dysfunkcjami, dlatego od najmłodszych lat powinniśmy uczyć tolerancji i szacunku do innych.

    W tym dniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z historią i osiągnięciami znanych polskich paraolimpijczyków, którzy codzienną postawą dają dowód siły charakteru i ciężkiej pracy. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat niepełnosprawności, zapoznając się z zasadami savoir-vivre`u, uzyskując praktyczne rady, jak uniknąć wpadek komunikacyjnych lub faux-pas wobec osób niepełnosprawnych, a jednocześnie współistnieć i współdziałać w różnych sytuacjach życiowych.

   Podsumowaniem naszych działań był udział w ogólnopolskiej akcji „Marzycielska poczta”, która polega na wysyłaniu listów i kartek do ciężko chorych dzieci na terenie całej Polski. Okazując wielkie serce i troskę, uczniowie przygotowali piękne kartki świąteczne, kolorowe laurki, rysunki oraz wzruszające listy. Bezinteresownie podarowali uśmiech i radość dzieciom, których życie zdominowała choroba. Jednocześnie uświadomili sobie, że niesienie pomocy innym ludziom może sprawić wiele przyjemności i satysfakcji.

                                                                                                                                           Anita Liniewicz